...

TASTY STYLE

fotograf kulinarny

Zdjęcia kulinarne. Jaki aparat i obiektyw na początek.

Zdjęcia kulinarne. Jaki aparat i obiektyw na początek.


Fotografia kulinarna to dziedzina, która łączy w sobie sztukę, technikę oraz pasję do gotowania i jedzenia. Nie jest to jedynie robienie zdjęć, ale tworzenie sztuki, która pobudzają zmysły i wzbudzają apetyt. Jak dla mnie jest to historia, którą chcę opowiedzieć za pomocą swoich zdjęć.

Swoje doświadczenie zdobywałem przez lata w najlepszych restauracjach, a aparat od zawsze jest moim najlepszym przyjacielem. Nie uważam się za speca w swojej dziedzinie. Są lepsi to na pewno. Natomiast czerpię z tego ogromną frajdę i nie uważam tego za swoją pracę a za pasję i hobby.

Żeby zostać dobrym fotografem kulinarnym, nie wystarczy oponować technikę obsługi aparatu, ale również techniki stylizacji żywności — chyba że współpracujemy ze stylistami. Zapewne jest to długa droga, która wymaga sporo nauki i praktyki.

Fotografia kulinarna bez wątpienia jest ciężkim biznesem zresztą jak każdy inny, a konkurencja z dnia na dzień jest coraz większa.

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi, zapewne niebawem poznasz smak użerania się z kontrahentami, którzy lubią nie płacić za FV, z szefami kuchni, którzy nie potrafią nawet ładnie złożyć talerza, a uważają się za autorytet świata gastro i notabene ze śmiesznymi stawkami za zdjęcia co wiąże się z nie rentownością biznesu. Stawki za zdjęcie w wysokości 30 zł to są kpiny. Szanuj się, swój czas i wiedzę.

apar

Aparat do fotografii kulinarnej.

Bez wątpienia lustrzanka, pełna klatka. Jeżeli szkoda Ci kasy na nowy aparat to śmiało możesz kupić używany sprzęt za rozsądne pieniądze. Ja w swojej całej karierze miałem tylko dwa nowe aparaty. Były to moje początki. Na dzień dzisiejszy korzystam z Canona 5d mark III i jest to aparat kupiony jako używany.

Czym jest ta pełna klatka ?

Aparat pełnoklatkowy to rodzaj aparatu fotograficznego, który posiada matrycę o rozmiarze 35 mm (właściwie 36 × 24 mm). Matryca ta jest nazywana matrycą pełnoklatkową, ponieważ jest tak duża jak klisza, którą dawniej stosowano w aparatach analogowych. Warto dodać, że aparaty pełnoklatkowe są dostępne zarówno w wersji lustrzankowej, jak i bezlusterkowej. Osobiście nie przepadam za aparatami bezlusterkowymi. Nie wyobrażam sobie nie słyszeć tego magicznego dźwięku, jakie wydaje lustro przy robieniu zdjęć.

Poza tym jakość zdjęć uzyskiwanych za pomocą aparatów pełnoklatkowych jest zwykle wyższa niż w przypadku aparatów z mniejszymi matrycami. Większa powierzchnia matrycy pozwala na uzyskanie większej ilości szczegółów i lepszej ostrości zdjęć.

Aparaty pełnoklatkowe mają zwykle lepszą kontrolę szumów niż aparaty z mniejszymi matrycami. Szumy są zjawiskiem niepożądanym na zdjęciach, które powstają przy słabym oświetleniu lub wysokim ISO. Dzięki lepszej kontroli szumów aparaty pełnoklatkowe pozwalają na uzyskanie wyższej jakości zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.

Na rynku są również aparaty z matrycą APS-C. Taki sprzęcior właśnie miałem na początku. Canon 50d. Jeżeli myślisz o fotografii na poważnie, lepiej o tym zapomnij. Różnicę zobaczysz gołym okiem i to nawet w wizjerze aparatu. Obraz z aparatów z mniejszą matrycą jest węższy w porównaniu do kadru z pełnej klatki. Przykładowo 50 mm na pełnej klatce to 80 mm na APS-C

zdjęcia jedzenia

Obiektyw do fotografii kulinarnej.

Fotografia kulinarne to dziedzina, w której szczególnie ważne jest uwiecznienie wyglądu oraz tekstury potrawy. Dlatego odpowiednio dobrane obiektywy są kluczowe dla uzyskania jak najlepszych efektów. Oto kilka rodzajów obiektywów, które sprawdzą się w fotografii kulinarnej:

Obiektyw makro – ten rodzaj obiektywu pozwala na zbliżenie się do potrawy i uchwycenie jej w najdrobniejszych detalach. Zazwyczaj z takim obiektywem możesz robić zdjęcia już od około 20 cm od fotografowanego obiektu. Trzeba pamiętać, iż takie obiektywy mają bardzo małą głębię ostrości, więc trzeba opanować technikę focus stacking. Jest to technika polegająca na łączeniu wielu zdjęć wykonanych z różnymi ustawieniami ostrości, aby uzyskać jedno, całkowicie ostre zdjęcie. Więcej o makro fotografii przeczytasz w tym artykule.

Obiektyw szerokokątny – obiektyw taki pozwoli na uchwycenie całości potrawy i otoczenia w jednym kadrze. Idealnie nadaje się również do zdjęć typu flat lay.

Obiektyw portretowy – choć ten rodzaj obiektywu jest zazwyczaj kojarzony z portretami ludzi, może być również przydatny w fotografii kulinarnej. Pozwala na uzyskanie miękkiego rozmycia tła, co z kolei sprawia, że potrawa staje się bardziej wyrazista i trójwymiarowa.

Obiektyw zoom – obiektyw taki pozwala na zmianę ogniskowej, co z kolei pozwala na uchwycenie potrawy w różnych planach i perspektywach. Dzięki temu można eksperymentować z kadrami i uzyskać niebanalne ujęcia.

Oczywiście, wybór konkretnego obiektywu zależy od indywidualnych preferencji i stylu fotografii. Inne obiektywy lepiej sprawdzają się w pracy w studio a inne lepiej w sesjach lifestylowych. Jednakże powyższe sugestie to dobry punkt wyjścia dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią kulinarną.

Na pewno nie ma co oszczędzać w kwestii wyboru obiektywu. Ja jestem zwolennikiem stałoogniskowych szkieł. Mam trzy w swojej kolekcji i jest to dla mnie wystarczający zestaw do pracy. Moim ulubionym obiektywem jest Canon 100 mm. Jest to obiektyw makro, który cechuje się perfekcyjną ostrością. Bez wątpienia jest to mój najlepszy obiektyw, a praca z nim daje mi dużą frajdę.

 Jeżeli masz jakieś pytania, pisz śmiało na Insta lub maila. W wolnej chwili postaram CI się odpowiedzieć.

Pozdrawiam D.
TASTY STYLE

 

marketing dla gastronomi

Chcesz być na bieżąco? Newsletter Tasty Style poleca się na wynos!

Nowości, inspiracje, porady, promocje i wiele innych smaczków od Tasty Style dla Ciebie! Nie zwlekaj – zostaw swój email i pozostańmy w kontakcie!

Zdjęcia kulinarne. Jaki aparat i obiektyw na początek.

Zdjęcia jedzenia

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.