...

TASTY STYLE

fotograf kulinarny

Fotografia kulinarna

FOTOGRAFIA KULINARNA

Fotografia kulinarna – zdjęcia na serwisy do zamawiania jedzenia

Jeżeli korzystasz z serwisów do zamawiania jedzenia takich jak Pyszne.pl, Uber, Bolt, Wolt itd. koniecznie musisz pomyśleć o konkretnej wizualizacji swoich dań. Fotografię kulinarną możesz wykorzystać również w mediach społecznościowych. Jednak według mnie są to dwie różne formy fotografii kulinarnej, dlatego sugeruję Ci wykonanie osobnych zdjęć do social mediów i do wspomnianych wyżej serwisów. Jeżeli nie masz pomysłu jak to zrobić zawszę możesz sięgnąć po inspirację na Pinterest 🙂

Zdjęcia posiłków – zwiększ swoje dochody

Musisz pamiętać, żeby robić zarówno zdjęcia poziome, jak i pionowe. Takie fotografie można wykorzystywać na różne sposoby. Od klasycznych postów po stories na Instagramie. Tam najlepiej sprawdzi się zdjęcie wykadrowane do odpowiedniego formatu. (1080 × 1920 px).

Wielu właścicieli restauracji sceptycznie podchodzi do tego typu serwisów. Dlaczego? Głównie z racji na wysokie prowizje. Niestety wspomniani dostawcy są gigantami branży. Ciężko wygrać z kimś na tak wysokim poziomie. Na szczęście na początku możesz traktować ich jak sposób na skuteczną reklamę. Pomogą Ci zyskać klientów i popularność jednak pamiętaj – to nie takie proste (więcej na ten temat dowiesz się w innym wpisie).

Fotografia kulinarna jest głównym czynnikiem wpływającym na zwiększenie ilości wyjazdów w Twojej restauracji. Pozwoli podnieść dochody oraz poprawić identyfikację wizualną Twojej firmy. Statystycznie fotografia kulinarna może podnieść przychody z zamawiania jedzenia aż o 30%.

marketing dla gastronomi

UMÓW SIĘ NA SESJĘ

Dlaczego warto zadbać o wysokiej jakość zdjęcia w serwisach dostawczych?

Dobrze wykonane zdjęcia są kluczem do sukcesu, gdyż odpowiadają za wizerunek Twojej restauracji, baru, pubu, piekarni lub cukierni. Nie zapominaj jednak o innych aspektach, takich jak:

  • estetyczne opakowania na jedzenie,
  • mały upominek,
  • ulotka zachęcająca do zamawiania z Twojej strony (z kodem promocyjnym).

Jeżeli spełnisz te kilka punktów oraz zagwarantujesz klientom dobre jedzenie, to z pewnością do Ciebie wrócą. Aby odnieść sukces, musisz zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Dobre jedzenie się obroni, ale najpierw ktoś musi je od Ciebie zamówić. W tym właśnie pomoże Ci fotografia kulinarna.

fotografia kulinarna

Jak dotrzeć do potencjalnych klientów za pomocą fotografii?

Przed rozpoczęciem sesji kulinarnej koniecznie określ grupę docelową, do której chcesz dotrzeć. Tu przyda się dobry reserach i analiza konkurencji z branży gastronomicznej.

Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie kupują oczami. Właśnie dlatego zdjęcia potraw muszą być nie tylko estetyczne, ale również smakowite. Tu liczy się strategia, dzięki której zaprezentujesz swoje dania w kuszący sposób. Nie wystarczy talerz na stole, niechlujnie ułożone jedzenie – w ten sposób nie powstają dzieła sztuki. Tu musisz się postarać. Włożyć w fotografię kulinarną całe serce.

Zdjęcia powinny być spójne pod względem estetycznym i stylistycznym. Fotografie Twoich dań zamieszczonych na stronach serwisów do zamawiania jedzenia mają prezentować produkt w całej okazałości. Jeśli sprzedajesz burgera razem z frytkami i Colesławem to robisz zdjęcie całego zestawu, a nie tylko burgera. To kolejny krok do zdobycia zaufania klientów. Zdjęcia muszą szokować, niech wywołują głód, który zamawiający poczuje, gdy tylko na nie spojrzy. Wtedy Ty zwiększysz sprzedaż, a on zaspokoi swoje kubki smakowe.

Zachęcam do kupienia krótkiego kursu, który pomoże CI niewielkim nakładem pracy i czasu zrobić fajne zdjęcia smartfonem lub zwykłym amatorskim aparatem.

Fotografia kulinarna kontra media społecznościowe.

Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny to oprócz jedzenia, możesz fotografować również ekipę, która pracuje nad jego przygotowaniem. W ten sposób pokażesz swoim fanom, jak fajne miejsce wspólnie tworzycie. Ludzie z miłą chęcią odwiedzą restaurację, pub, czy bar, od którego bije pozytywna energia. Dlatego koniecznie przedstaw na fotografiach co wam w duszy gra.

Na sesję zdjęciową do social mediów zaproś także znajomych. Postaw im piwo i zaproponuj smaczny posiłek w zamian za kilka zdjęć. Pamiętaj jednak, że nie może to być przypadkowa fotografia. Zastanów się najpierw, jak ma wyglądać cała sesja. Tylko wtedy uda Ci się stworzyć jedną, spójną całość zarówno pod względem stylistycznym, jak i estetycznym. Dostosuj strategię do Twojej restauracji — stwórz idealne zdjęcia na media społecznościowe.

Fotografia kulinarna – diabeł tkwi w szczegółach

Jeżeli prowadzisz lokal z sushi, koniecznie pomyśl o stworzeniu typowo japońskiej aranżacji. Zastanów się, czy masz wśród swoich znajomych Japończyków. Jeśli tak, to koniecznie ich zaproś. Zróbcie wspólną sesję, a na pewno zyskasz wiele w oczach potencjalnych klientów. Ludzie pomyślą – skoro Japończycy jedzą u niego sushi, to musi być wyśmienite. To więcej niż pewne. Twój lokal to królestwo burgerów? Świetnie. Zaproś na sesję Wikinga z prawdziwego zdarzenia, przygotuj dla niego mega burgera i przejdź do fotografowania.

Pamiętaj, żeby robić zdjęcia w pionie i poziomie tak jak wspomniałem w pierwszej części wpisu. Możesz również wykorzystać zdjęcia swoich gości, którzy oznaczyli Cię jako restaurację. Pamiętaj jednak, aby wcześniej napisać do nich z prośbą o możliwość wykorzystania ich fotografii. Mam nadzieję, że rozjaśniłem Ci najważniejsze zagadnienia związane z fotografią kulinarną. Jeśli wciąż jesteś głodny wiedzy, zapraszam do kontaktu i śledzenia kolejnych wpisów.


Autor: Dawid Jóźwiak / Tastystyle

marketing dla gastronomi

Chcesz być na bieżąco? Newsletter Tasty Style poleca się na wynos!

Nowości, inspiracje, porady, promocje i wiele innych smaczków od Tasty Style dla Ciebie! Nie zwlekaj – zostaw swój email i pozostańmy w kontakcie!

Zdjęcia kulinarne. Jaki aparat i obiektyw na początek.

Zdjęcia jedzenia

Zostaw komentarz

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.